Bourns Inc. CR0402-FX-1153GLF
CR0402-FX-1153GLF picture photo
Mfg. Part Number
CR0402-FX-1153GLF
Brief Description
RES SMD 115K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
CR0402-FX-1153GLF.pdf
Availability of CR0402-FX-1153GLF
QUANTITY
CR0402-FX-1153GLF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0402-FX-1153GLF
Internal Part NumberEIS-CR0402-FX-1153GLF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)115k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0402-FX-1153GLF
Related LinksCR0402-F, CR0402-FX-1153GLF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0402-FX-1153GLF Details Description
Related parts for CR0402-FX-1153GLF
RES 1.15K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN CARDEDGE 72POS .100 X .200 datasheet.pdf
IC COMPARATOR R-R 1.8V HS 8-SOIC datasheet.pdf
IC FILTER ACT PROG 28-SOIC datasheet.pdf
TRIMMER 50 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 3A 120V datasheet.pdf
SWITCH DETECTOR 1MM HORIZ SMD 5V datasheet.pdf
Connector Socket 38 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC OSC VCXO 693.483MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf