Bourns Inc. CR0402-FX-1181GLF
CR0402-FX-1181GLF picture photo
Mfg. Part Number
CR0402-FX-1181GLF
Brief Description
RES SMD 1.18K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
CR0402-FX-1181GLF.pdf
Availability of CR0402-FX-1181GLF
QUANTITY
CR0402-FX-1181GLF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0402-FX-1181GLF
Internal Part NumberEIS-CR0402-FX-1181GLF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.18k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0402-FX-1181GLF
Related LinksCR0402-F, CR0402-FX-1181GLF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0402-FX-1181GLF Details Description
Related parts for CR0402-FX-1181GLF
RES SMD 23.7K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 62K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC COMP LOW VOLT 8-DFN datasheet.pdf
CONN PLUG 240POS VERT 30GOLD datasheet.pdf
RES 105K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 60UF 5% 250VAC SCREW datasheet.pdf
CONN HDR 20POS 1.27MM SMD R/A datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 10V THRU HOLE datasheet.pdf