Bourns Inc. CR0402-FX-1200GLF
CR0402-FX-1200GLF picture photo
Mfg. Part Number
CR0402-FX-1200GLF
Brief Description
RES SMD 120 OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
CR0402-FX-1200GLF.pdf
Availability of CR0402-FX-1200GLF
QUANTITY
CR0402-FX-1200GLF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0402-FX-1200GLF
Internal Part NumberEIS-CR0402-FX-1200GLF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)120
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0402-FX-1200GLF
Related LinksCR0402-F, CR0402-FX-1200GLF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0402-FX-1200GLF Details Description
Related parts for CR0402-FX-1200GLF
TVS DIODE 78VWM 126VC SMA datasheet.pdf
TVS DIODE 28.2VWM 45.7VC AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 75PF 200V NP0 AXIAL datasheet.pdf
RES 0.348 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CABLE DUCT 4 WAY CROSS datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X12.7MM XCUT datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 1KV X7R 1206 datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
CAP CER 56PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
HDM W/FA SMPR157F240O G CUT datasheet.pdf
FAN 80X25MM 12VDC IP56 57CFM datasheet.pdf