Bourns Inc. CR0402-FX-1243GLF
CR0402-FX-1243GLF picture photo
Mfg. Part Number
CR0402-FX-1243GLF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 124K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
CR0402-FX-1243GLF.pdf
Availability of CR0402-FX-1243GLF
QUANTITY
CR0402-FX-1243GLF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0402-FX-1243GLF
Internal Part NumberEIS-CR0402-FX-1243GLF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCR0402-LF Material Declaration
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCR0402
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)124k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0402-FX-1243GLF
Related LinksCR0402-F, CR0402-FX-1243GLF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0402-FX-1243GLF Details Description
Related parts for CR0402-FX-1243GLF
JUMPER FOR SAK 4 3POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 23.1VWM 37.5VC DO204AC datasheet.pdf
CONN PLUG 23POS INLINE W/SKT datasheet.pdf
OPTOISO 5KV GATE DRIVER 8SMDIP datasheet.pdf
TERMINAL SCREW METRIC HORZ BLK datasheet.pdf
LAMP NEON WIRE TERM NE-38S datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 2SKT CRIMP datasheet.pdf
HYBR.CABLE ASSY, AC, 20M -2XHAN3 datasheet.pdf
POWERLOK CIRC BREAK LOCKOUT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf