Bourns Inc. CR0402-FX-1370GLF
CR0402-FX-1370GLF picture photo
Mfg. Part Number
CR0402-FX-1370GLF
Brief Description
RES SMD 137 OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
CR0402-FX-1370GLF.pdf
Availability of CR0402-FX-1370GLF
QUANTITY
CR0402-FX-1370GLF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0402-FX-1370GLF
Internal Part NumberEIS-CR0402-FX-1370GLF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCR0402-LF Material Declaration
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)137
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0402-FX-1370GLF
Related LinksCR0402-F, CR0402-FX-1370GLF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0402-FX-1370GLF Details Description
Related parts for CR0402-FX-1370GLF
FUSE GLASS 5A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
CAP CER 1200PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 225POS GOLD datasheet.pdf
TOOL ACCESSORY datasheet.pdf
CONN HDR 50POS 2MM SMD R/A datasheet.pdf
IC SRAM 1M 128X8 3.3K 32TSOP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 23POS STRGHT SKT datasheet.pdf