Bourns Inc. CR0402-FX-1373GLF
CR0402-FX-1373GLF picture photo
Mfg. Part Number
CR0402-FX-1373GLF
Brief Description
RES SMD 137K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
CR0402-FX-1373GLF.pdf
Availability of CR0402-FX-1373GLF
QUANTITY
CR0402-FX-1373GLF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0402-FX-1373GLF
Internal Part NumberEIS-CR0402-FX-1373GLF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)137k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0402-FX-1373GLF
Related LinksCR0402-F, CR0402-FX-1373GLF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0402-FX-1373GLF Details Description
Related parts for CR0402-FX-1373GLF
BOARD EVAL L5991/STP12NK80Z datasheet.pdf
IC REG LDO 2.85V 0.3A 8MLF datasheet.pdf
DSUB 8W8 F SOD datasheet.pdf
IC FPGA 83 I/O 100VQFP datasheet.pdf
RES CHAS MNT 51.1 OHM 1% 5W datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
SWITCH THUMBWHEEL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP CER 24PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 1500 PF 10% 630VDC datasheet.pdf