Bourns Inc. CR0402-FX-1403GLF
CR0402-FX-1403GLF picture photo
Mfg. Part Number
CR0402-FX-1403GLF
Brief Description
RES SMD 140K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
CR0402-FX-1403GLF.pdf
Availability of CR0402-FX-1403GLF
QUANTITY
CR0402-FX-1403GLF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0402-FX-1403GLF
Internal Part NumberEIS-CR0402-FX-1403GLF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)140k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0402-FX-1403GLF
Related LinksCR0402-F, CR0402-FX-1403GLF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0402-FX-1403GLF Details Description
Related parts for CR0402-FX-1403GLF
CONN RECEPT 14-18AWG TIN CRIMP datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 100V X7R AXIAL datasheet.pdf
AC/AC WALL MOUNT ADAPTER 12V 12W datasheet.pdf
LED WHITE CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
Crystal 33.3330MHz 50ppm 18pF 100 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SOJ, 2.60mm pitch datasheet.pdf
CAP CER 1.8PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
IC DAC 12BIT OCTAL VOUT 16-MSOP datasheet.pdf
CAP CER 62PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
DEMO BOARD TEA1721 FLYBACK CONV datasheet.pdf
CAP FILM 220NF 5% 160VDC datasheet.pdf