Bourns Inc. CR0402-FX-1432GLF
CR0402-FX-1432GLF picture photo
Mfg. Part Number
CR0402-FX-1432GLF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 14.3K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
CR0402-FX-1432GLF.pdf
Availability of CR0402-FX-1432GLF
QUANTITY
CR0402-FX-1432GLF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0402-FX-1432GLF
Internal Part NumberEIS-CR0402-FX-1432GLF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCR0402-LF Material Declaration
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCR0402
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)14.3k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0402-FX-1432GLF
Related LinksCR0402-F, CR0402-FX-1432GLF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0402-FX-1432GLF Details Description
Related parts for CR0402-FX-1432GLF
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
IC GATE NAND 2CH 4-INP 14-SO datasheet.pdf
FIXED IND 680NH 1.03A 160 MOHM datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS DUAL .100 SMD datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 8CH 500KSPS 24-QFN datasheet.pdf
IC SRAM 9MBIT 150MHZ 119BGA datasheet.pdf
CONN MAG-MATE LEAF 27-30AWG datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 440VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 15A 125V datasheet.pdf
CONN PLUG 40POS R/A 2MM T/H datasheet.pdf