Bourns Inc. CR0402-FX-1500GLF
CR0402-FX-1500GLF picture photo
Mfg. Part Number
CR0402-FX-1500GLF
Brief Description
RES SMD 150 OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
CR0402-FX-1500GLF.pdf
Availability of CR0402-FX-1500GLF
QUANTITY
CR0402-FX-1500GLF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0402-FX-1500GLF
Internal Part NumberEIS-CR0402-FX-1500GLF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCR0402-LF Material Declaration
Standard Package1
SeriesCR0402
PackagingCut Tape (CT)
Resistance (Ohms)150
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0402-FX-1500GLF
Related LinksCR0402-F, CR0402-FX-1500GLF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0402-FX-1500GLF Details Description
Related parts for CR0402-FX-1500GLF
RES .27 OHM 7W 5% CERAMIC WW datasheet.pdf
OSC XO 77.76MHZ HCMOS INLINE datasheet.pdf
Crystal 18.4320MHz 30ppm 18pF 50 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
PLUG 10POS 80DEG BLK/YEL 5.3-6.5 datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 100V TO3PW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 200W datasheet.pdf
RES 2.55K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
DIODE VARACTOR DUAL GAAS datasheet.pdf
IC SRAM 4MB 8NS 44TSOP datasheet.pdf
RES 23.3K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf