Bourns Inc. CR0402-FX-1541GLF
CR0402-FX-1541GLF picture photo
Mfg. Part Number
CR0402-FX-1541GLF
Brief Description
RES SMD 1.54K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
CR0402-FX-1541GLF.pdf
Availability of CR0402-FX-1541GLF
QUANTITY
CR0402-FX-1541GLF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0402-FX-1541GLF
Internal Part NumberEIS-CR0402-FX-1541GLF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.54k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0402-FX-1541GLF
Related LinksCR0402-F, CR0402-FX-1541GLF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0402-FX-1541GLF Details Description
Related parts for CR0402-FX-1541GLF
CONN EDGECARD 44POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 62POS .156 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.4A SOT223 datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC INC 750W 230V datasheet.pdf
LED CLA1B WARM WHT 80CRI 4LCC datasheet.pdf
TERM SOLDER Y datasheet.pdf
CERAMIC MANUAL RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CAP MICA 0.036UF 1% 100V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 29.4K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SPRING TERMINAL BLOCK 11CVERT GR datasheet.pdf
CAP FILM 0.11UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf