Bourns Inc. CR0402-FX-15R4GLF
CR0402-FX-15R4GLF picture photo
Mfg. Part Number
CR0402-FX-15R4GLF
Brief Description
RES SMD 15.4 OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
CR0402-FX-15R4GLF.pdf
Availability of CR0402-FX-15R4GLF
QUANTITY
CR0402-FX-15R4GLF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0402-FX-15R4GLF
Internal Part NumberEIS-CR0402-FX-15R4GLF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)15.4
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0402-FX-15R4GLF
Related LinksCR0402-F, CR0402-FX-15R4GLF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0402-FX-15R4GLF Details Description
Related parts for CR0402-FX-15R4GLF
CONN SPRING CONT 28 POS .217 SMD datasheet.pdf
ADM40S/AE40G/X datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 100A TDSON-8 datasheet.pdf
RES SMD 270 OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 25W datasheet.pdf
RES 0.511 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 34.8K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 10 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf