Bourns Inc. CR0402-FX-1600GLF
CR0402-FX-1600GLF picture photo
Mfg. Part Number
CR0402-FX-1600GLF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 160 OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
CR0402-FX-1600GLF.pdf
Availability of CR0402-FX-1600GLF
QUANTITY
CR0402-FX-1600GLF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0402-FX-1600GLF
Internal Part NumberEIS-CR0402-FX-1600GLF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCR0402-LF Material Declaration
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCR0402
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)160
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0402-FX-1600GLF
Related LinksCR0402-F, CR0402-FX-1600GLF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0402-FX-1600GLF Details Description
Related parts for CR0402-FX-1600GLF
RES SMD 294K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
OSC XO 80.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
IC VREF SERIES 5V 20CLCC datasheet.pdf
BOX ABS GRAY 6.88"L X 4.88"W datasheet.pdf
RES 162 OHM 1/4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 115MA 5.1 OHM SMD datasheet.pdf
CONN FFC VERT 20POS 0.50MM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP7T datasheet.pdf
CONN HDR 8POS 2MM T/H R/A datasheet.pdf
OSC XO 11.2896MHZ CMOS SMD datasheet.pdf