Bourns Inc. CR0402-FX-1602GLF
CR0402-FX-1602GLF picture photo
Mfg. Part Number
CR0402-FX-1602GLF
Brief Description
RES SMD 16K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
CR0402-FX-1602GLF.pdf
Availability of CR0402-FX-1602GLF
QUANTITY
CR0402-FX-1602GLF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0402-FX-1602GLF
Internal Part NumberEIS-CR0402-FX-1602GLF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)16k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0402-FX-1602GLF
Related LinksCR0402-F, CR0402-FX-1602GLF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0402-FX-1602GLF Details Description
Related parts for CR0402-FX-1602GLF
CLEAR PANEL FOR H-65 SERIES datasheet.pdf
IC FPGA 94 I/O 144CSBGA datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 20W datasheet.pdf
SET SCREW SLOTTED 8-32 datasheet.pdf
KIT STARTER CYCLONE IV GX datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 25W datasheet.pdf
BLZP 5.08/16/270LH SN BK BX datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
DIODE ZENER 24V 500MW SOD123 datasheet.pdf