Bourns Inc. CR0402-FX-1621GLF
CR0402-FX-1621GLF picture photo
Mfg. Part Number
CR0402-FX-1621GLF
Brief Description
RES SMD 1.62K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
CR0402-FX-1621GLF.pdf
Availability of CR0402-FX-1621GLF
QUANTITY
CR0402-FX-1621GLF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0402-FX-1621GLF
Internal Part NumberEIS-CR0402-FX-1621GLF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.62k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0402-FX-1621GLF
Related LinksCR0402-F, CR0402-FX-1621GLF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0402-FX-1621GLF Details Description
Related parts for CR0402-FX-1621GLF
CONN HEADER 16PS .100 SINGLE SMD datasheet.pdf
RES 39 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 845 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC XDCP DUAL 256TAP 100K 24-SOIC datasheet.pdf
LED MT SR VERT 1.145" 3MM 2LD datasheet.pdf
VAPOR SEAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 46.5V 500MW SOD80 datasheet.pdf