Bourns Inc. CR0402-FX-1781GLF
CR0402-FX-1781GLF picture photo
Mfg. Part Number
CR0402-FX-1781GLF
Brief Description
RES SMD 1.78K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
CR0402-FX-1781GLF.pdf
Availability of CR0402-FX-1781GLF
QUANTITY
CR0402-FX-1781GLF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0402-FX-1781GLF
Internal Part NumberEIS-CR0402-FX-1781GLF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.78k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0402-FX-1781GLF
Related LinksCR0402-F, CR0402-FX-1781GLF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0402-FX-1781GLF Details Description
Related parts for CR0402-FX-1781GLF
RES SMD 12 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
OPTOISO 2.5KV 2CH OPEN COLL 8DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 SQ WW datasheet.pdf
CAP CER 5600PF 50V NP0 1210 datasheet.pdf
CONN FPC TOP 17POS 0.30MM R/A datasheet.pdf
RES 30.9K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 294 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
PANEL SIDE 87X31X0.8" GREY 1/PR datasheet.pdf
IC FLASH 16GBIT TSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 20% 15V 2915 datasheet.pdf