Bourns Inc. CR0402-FX-20R5GLF
CR0402-FX-20R5GLF picture photo
Mfg. Part Number
CR0402-FX-20R5GLF
Brief Description
RES SMD 20.5 OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
CR0402-FX-20R5GLF.pdf
Availability of CR0402-FX-20R5GLF
QUANTITY
CR0402-FX-20R5GLF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0402-FX-20R5GLF
Internal Part NumberEIS-CR0402-FX-20R5GLF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)20.5
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0402-FX-20R5GLF
Related LinksCR0402-F, CR0402-FX-20R5GLF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0402-FX-20R5GLF Details Description
Related parts for CR0402-FX-20R5GLF
IC MCU 8BIT 1.5KB FLASH 8SOIC datasheet.pdf
IC PROX SENSOR AMBIENT LT 10WLGA datasheet.pdf
Connector Quick Connect Tab 10-12 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp 25PC datasheet.pdf
RES SMD 680 OHM 5% 1/5W 0402 datasheet.pdf
HEADER SLOTTED WIRE WRAP 2.54MM datasheet.pdf
RES 3K OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf