Bourns Inc. CR0402-FX-2101GLF
CR0402-FX-2101GLF picture photo
Mfg. Part Number
CR0402-FX-2101GLF
Brief Description
RES SMD 2.1K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
CR0402-FX-2101GLF.pdf
Availability of CR0402-FX-2101GLF
QUANTITY
CR0402-FX-2101GLF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0402-FX-2101GLF
Internal Part NumberEIS-CR0402-FX-2101GLF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0402-FX-2101GLF
Related LinksCR0402-F, CR0402-FX-2101GLF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0402-FX-2101GLF Details Description
Related parts for CR0402-FX-2101GLF
RES 0.01 OHM 3W 3% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.96KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC FLASH 4MBIT 75MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
HEADER RA DR datasheet.pdf
CONN RCPT 6 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 200V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
DISPLAY 7-SEG. 13MM GREEN C.A. datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X12.7MM XCUT datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS WALL MNT SKT datasheet.pdf