Bourns Inc. CR0402-FX-2151GLF
CR0402-FX-2151GLF picture photo
Mfg. Part Number
CR0402-FX-2151GLF
Brief Description
RES SMD 2.15K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
CR0402-FX-2151GLF.pdf
Availability of CR0402-FX-2151GLF
QUANTITY
CR0402-FX-2151GLF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0402-FX-2151GLF
Internal Part NumberEIS-CR0402-FX-2151GLF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.15k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0402-FX-2151GLF
Related LinksCR0402-F, CR0402-FX-2151GLF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0402-FX-2151GLF Details Description
Related parts for CR0402-FX-2151GLF
CONN FERRULE DIN 22AWG WHITE datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 10POS STR 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 30.1KOHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN CAP FOR C90 PLUG SIZE 10SL datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 12POS STR 3.5MM datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 750MA 250VAC 125VDC datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 27POS 0.30MM R/A datasheet.pdf
FILTER datasheet.pdf
USB A TO USB A 7.0M / 22.96 FT datasheet.pdf
Chip Monolithic Ceramic Capacitor 1206 X7R 2.2レF 10V datasheet.pdf