Bourns Inc. CR0402-FX-2211GLF
CR0402-FX-2211GLF picture photo
Mfg. Part Number
CR0402-FX-2211GLF
Brief Description
RES SMD 2.21K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
CR0402-FX-2211GLF.pdf
Availability of CR0402-FX-2211GLF
QUANTITY
CR0402-FX-2211GLF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0402-FX-2211GLF
Internal Part NumberEIS-CR0402-FX-2211GLF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.21k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0402-FX-2211GLF
Related LinksCR0402-F, CR0402-FX-2211GLF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0402-FX-2211GLF Details Description
Related parts for CR0402-FX-2211GLF
IC MCU 32BIT ROMLESS 112QFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES 3.3 OHM 1/4W 5% CF MINI datasheet.pdf
CONV DC/DC 30W 18-36VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
CONV AC/DC 2W 15V OUT SINGLE T/H datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 25V 20% 2812 datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT datasheet.pdf
5000V INSULATION RES TESTER datasheet.pdf
500 TB SOCKET WF VER datasheet.pdf
CAP FILM 0.15UF 10% 330VAC AXIAL datasheet.pdf