Bourns Inc. CR0402-FX-2401GLF
CR0402-FX-2401GLF picture photo
Mfg. Part Number
CR0402-FX-2401GLF
Brief Description
RES SMD 2.4K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
CR0402-FX-2401GLF.pdf
Availability of CR0402-FX-2401GLF
QUANTITY
CR0402-FX-2401GLF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0402-FX-2401GLF
Internal Part NumberEIS-CR0402-FX-2401GLF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0402-FX-2401GLF
Related LinksCR0402-F, CR0402-FX-2401GLF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0402-FX-2401GLF Details Description
Related parts for CR0402-FX-2401GLF
FIXED IND 2.7UH 355MA 550 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 4.75K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .125 SQ WW datasheet.pdf
IC EEPROM 64KBIT 120NS 32PLCC datasheet.pdf
RES SMD 56.2K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RES 309 OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
COVERS PADDLE SWES 1/2 COVER TYP datasheet.pdf
RES 430 OHM 1/4W 2% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 680UH 200MA 4 OHM TH datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
FUSE 500A 660V AC C.S.A. LINK datasheet.pdf