Bourns Inc. CR0402-FX-2491GLF
CR0402-FX-2491GLF picture photo
Mfg. Part Number
CR0402-FX-2491GLF
Brief Description
RES SMD 2.49K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
CR0402-FX-2491GLF.pdf
Availability of CR0402-FX-2491GLF
QUANTITY
CR0402-FX-2491GLF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0402-FX-2491GLF
Internal Part NumberEIS-CR0402-FX-2491GLF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.49k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0402-FX-2491GLF
Related LinksCR0402-F, CR0402-FX-2491GLF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0402-FX-2491GLF Details Description
Related parts for CR0402-FX-2491GLF
RIVET PUSH 0.433" NYLON NATURAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 24SO datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 1.7A 255.3 MOHM datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 3A DO201AD datasheet.pdf
IC PWR MGMT 5CH W/2 LDO 48VQFN datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 0.5A SYNC 8WSON datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 41POS SKT datasheet.pdf
CBL ASSY PIGTAIL 200' NM NM datasheet.pdf
BOARD CONTROL STEPPER MOTOR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf