Bourns Inc. CR0402-FX-2611GLF
CR0402-FX-2611GLF picture photo
Mfg. Part Number
CR0402-FX-2611GLF
Brief Description
RES SMD 2.61K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
CR0402-FX-2611GLF.pdf
Availability of CR0402-FX-2611GLF
QUANTITY
CR0402-FX-2611GLF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0402-FX-2611GLF
Internal Part NumberEIS-CR0402-FX-2611GLF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.61k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0402-FX-2611GLF
Related LinksCR0402-F, CR0402-FX-2611GLF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0402-FX-2611GLF Details Description
Related parts for CR0402-FX-2611GLF
RES SMD 16.2K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CBL RIBN 20COND 0.050 BLACK 100' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
LCD MOD CHAR 1X16 Y/G TRANSFL datasheet.pdf
IC REG CTRL BST FLYBK INV 10MSOP datasheet.pdf
GRND RES RELAY ETHERNET UNIV datasheet.pdf
RES 240 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
PWR DOCK MOD SOCK 250V VERT CPI datasheet.pdf