Bourns Inc. CR0402-FX-3002GLF
CR0402-FX-3002GLF picture photo
Mfg. Part Number
CR0402-FX-3002GLF
Brief Description
RES SMD 30K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
CR0402-FX-3002GLF.pdf
Availability of CR0402-FX-3002GLF
QUANTITY
CR0402-FX-3002GLF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0402-FX-3002GLF
Internal Part NumberEIS-CR0402-FX-3002GLF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)30k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0402-FX-3002GLF
Related LinksCR0402-F, CR0402-FX-3002GLF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0402-FX-3002GLF Details Description
Related parts for CR0402-FX-3002GLF
TVS DIODE 160VWM 271.95VC SMC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 100V X7R 2225 datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.15A 14SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 100VWM 162VC SMB datasheet.pdf
DIODE ZENER 7.5V 200MW SMINI2 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 125MA 48V datasheet.pdf
CONN MOD COUPLER 8P8C TO 8P8C datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
RES 33.2 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 3.32 OHM 1% 10W datasheet.pdf