Bourns Inc. CR0402-FX-3013GLF
CR0402-FX-3013GLF picture photo
Mfg. Part Number
CR0402-FX-3013GLF
Brief Description
RES SMD 301K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
CR0402-FX-3013GLF.pdf
Availability of CR0402-FX-3013GLF
QUANTITY
CR0402-FX-3013GLF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0402-FX-3013GLF
Internal Part NumberEIS-CR0402-FX-3013GLF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)301k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0402-FX-3013GLF
Related LinksCR0402-F, CR0402-FX-3013GLF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0402-FX-3013GLF Details Description
Related parts for CR0402-FX-3013GLF
IC SUPERVISOR MPU 3.08 WD 8SOIC datasheet.pdf
Connector Receptacle 40 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
IC 4BIT 1OF2 MUX/DEMUX 16SSOP datasheet.pdf
RES SMD 9.1K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .050 DIP SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 2KV X7R 2225 datasheet.pdf
CONN MALE/FEMALE 3POS, 5M CABLE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 10% 15V 2915 datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
IC REG LDO 15V 1A TO3 datasheet.pdf