Bourns Inc. CR0402-FX-3573GLF
CR0402-FX-3573GLF picture photo
Mfg. Part Number
CR0402-FX-3573GLF
Brief Description
RES SMD 357K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
CR0402-FX-3573GLF.pdf
Availability of CR0402-FX-3573GLF
QUANTITY
CR0402-FX-3573GLF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0402-FX-3573GLF
Internal Part NumberEIS-CR0402-FX-3573GLF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCR0402-LF Material Declaration
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)357k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0402-FX-3573GLF
Related LinksCR0402-F, CR0402-FX-3573GLF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0402-FX-3573GLF Details Description
Related parts for CR0402-FX-3573GLF
FUSE BOARD MNT 630MA 50VDC 1206 datasheet.pdf
RES SMD 19.6K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC COMPARATOR 60NS LOW PWR 8SOIC datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 31POS 0.30MM R/A datasheet.pdf
RES SMD 3.16K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
RES 25.5K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 38.8K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 90.9 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 12.1K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf