Bourns Inc. CR0402-FX-3741GLF
CR0402-FX-3741GLF picture photo
Mfg. Part Number
CR0402-FX-3741GLF
Brief Description
RES SMD 3.74K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
CR0402-FX-3741GLF.pdf
Availability of CR0402-FX-3741GLF
QUANTITY
CR0402-FX-3741GLF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0402-FX-3741GLF
Internal Part NumberEIS-CR0402-FX-3741GLF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCR0402-LF Material Declaration
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.74k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0402-FX-3741GLF
Related LinksCR0402-F, CR0402-FX-3741GLF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0402-FX-3741GLF Details Description
Related parts for CR0402-FX-3741GLF
RES SMD 33 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM 16-HTSSOP datasheet.pdf
RES 39K OHM 1/2W 5% CF MINI datasheet.pdf
ADAPTER SOCKET 68-PLCC TO 40-DIP datasheet.pdf
RES 1.50K OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS CBL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
LEAD TEST XR-BANA PLUG BLACK 36" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
TRANS PNP 12V 3A MCPH6 datasheet.pdf
BOX ALUMINUM BLACK 6"L X 3.25"W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf