Bourns Inc. CR0402-FX-3831GLF
CR0402-FX-3831GLF picture photo
Mfg. Part Number
CR0402-FX-3831GLF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 3.83K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
CR0402-FX-3831GLF.pdf
Availability of CR0402-FX-3831GLF
QUANTITY
CR0402-FX-3831GLF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0402-FX-3831GLF
Internal Part NumberEIS-CR0402-FX-3831GLF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCR0402
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.83k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0402-FX-3831GLF
Related LinksCR0402-F, CR0402-FX-3831GLF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0402-FX-3831GLF Details Description
Related parts for CR0402-FX-3831GLF
Connector Receptacle 12 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FIXED IND 680NH 34A 1.7 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EYELET datasheet.pdf
CAP NIOB OXIDE 470UF 20% 4V 2917 datasheet.pdf
RES SMD 4.32KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
IC PWR SW USB 2.9A 1CH 8VSSOP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 3POS SKT datasheet.pdf
RES 6.34K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
POE GIGA MCBASIC TX/LX-CWDM-SM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100" datasheet.pdf