Bourns Inc. CR0402-FX-3920GLF
CR0402-FX-3920GLF picture photo
Mfg. Part Number
CR0402-FX-3920GLF
Brief Description
RES SMD 392 OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
CR0402-FX-3920GLF.pdf
Availability of CR0402-FX-3920GLF
QUANTITY
CR0402-FX-3920GLF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0402-FX-3920GLF
Internal Part NumberEIS-CR0402-FX-3920GLF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCR0402-LF Material Declaration
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)392
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0402-FX-3920GLF
Related LinksCR0402-F, CR0402-FX-3920GLF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0402-FX-3920GLF Details Description
Related parts for CR0402-FX-3920GLF
JFET N-CH 30V 0.225W SOT23 datasheet.pdf
RES SMD 178 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPST 8DIP datasheet.pdf
RES SMD 390 OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
CONN RECEPT 34POS PLUG datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 6POS THRUHL datasheet.pdf
RES SMD 4.53K OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 94NH 490MA 630 MOHM datasheet.pdf