Bourns Inc. CR0402-FX-4023GLF
CR0402-FX-4023GLF picture photo
Mfg. Part Number
CR0402-FX-4023GLF
Brief Description
RES SMD 402K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
CR0402-FX-4023GLF.pdf
Availability of CR0402-FX-4023GLF
QUANTITY
CR0402-FX-4023GLF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0402-FX-4023GLF
Internal Part NumberEIS-CR0402-FX-4023GLF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)402k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0402-FX-4023GLF
Related LinksCR0402-F, CR0402-FX-4023GLF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0402-FX-4023GLF Details Description
Related parts for CR0402-FX-4023GLF
IC REG BUCK 3.3V 3A TO263-5 datasheet.pdf
RES SMD 51.1KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
DEV EMULATOR PCB ADAPTOR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 35V 20% RADIAL datasheet.pdf
CONN RECPT 69POS 1MM VERT SMD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 3MHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
RES SMD 464 OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4000K 4SMD datasheet.pdf
0625 PIN-LINE HDR SCRW MACH CONT datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 25V X7R 1812 datasheet.pdf