Bourns Inc. CR0402-FX-44R2GLF
CR0402-FX-44R2GLF picture photo
Mfg. Part Number
CR0402-FX-44R2GLF
Brief Description
RES SMD 44.2 OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
CR0402-FX-44R2GLF.pdf
Availability of CR0402-FX-44R2GLF
QUANTITY
CR0402-FX-44R2GLF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0402-FX-44R2GLF
Internal Part NumberEIS-CR0402-FX-44R2GLF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)44.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0402-FX-44R2GLF
Related LinksCR0402-F, CR0402-FX-44R2GLF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0402-FX-44R2GLF Details Description
Related parts for CR0402-FX-44R2GLF
IC COMPARATOR HS DIFF 14-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 2.8K OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 33PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
OPTOISO 5.3KV 2CH DARLNG 8-DIP datasheet.pdf
RES 180K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 20POS STR 5MM datasheet.pdf
SWITCH SAFETY PULL TYPE 4PST-NC datasheet.pdf
CAP CER 7PF 440VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
RES SMD 5.11 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
4,7UF 35V 4X5MM 85C 1500H datasheet.pdf