Bourns Inc. CR0402-FX-5100GLF
CR0402-FX-5100GLF picture photo
Mfg. Part Number
CR0402-FX-5100GLF
Brief Description
RES SMD 510 OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
CR0402-FX-5100GLF.pdf
Availability of CR0402-FX-5100GLF
QUANTITY
CR0402-FX-5100GLF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0402-FX-5100GLF
Internal Part NumberEIS-CR0402-FX-5100GLF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)510
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0402-FX-5100GLF
Related LinksCR0402-F, CR0402-FX-5100GLF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0402-FX-5100GLF Details Description
Related parts for CR0402-FX-5100GLF
CABLE LVD 1XDSUB 68HP .5M datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V 15W datasheet.pdf
RES 12K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.5A 48V datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 18POS SKT datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 5% 6V AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 34 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
RES CHAS MNT 680 OHM 1% 300W datasheet.pdf
CAP FILM 10NF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf