Bourns Inc. CR0402-FX-5112GLF
CR0402-FX-5112GLF picture photo
Mfg. Part Number
CR0402-FX-5112GLF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 51.1K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
CR0402-FX-5112GLF.pdf
Availability of CR0402-FX-5112GLF
QUANTITY
CR0402-FX-5112GLF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0402-FX-5112GLF
Internal Part NumberEIS-CR0402-FX-5112GLF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCR0402-LF Material Declaration
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCR0402
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)51.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0402-FX-5112GLF
Related LinksCR0402-F, CR0402-FX-5112GLF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0402-FX-5112GLF Details Description
Related parts for CR0402-FX-5112GLF
RES SMD 28 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CAP TANT 0.12UF 10% 75V AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 680PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 60X40X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 50X40X12.7MM XCUT datasheet.pdf
MINITEK PWR3.0 REC HSG datasheet.pdf
THERMISTOR NTC datasheet.pdf
CAP POLY 330UF 20% 2.5V SMD datasheet.pdf