Bourns Inc. CR0402-FX-5361GLF
CR0402-FX-5361GLF picture photo
Mfg. Part Number
CR0402-FX-5361GLF
Brief Description
RES SMD 5.36K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
CR0402-FX-5361GLF.pdf
Availability of CR0402-FX-5361GLF
QUANTITY
CR0402-FX-5361GLF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0402-FX-5361GLF
Internal Part NumberEIS-CR0402-FX-5361GLF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.36k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0402-FX-5361GLF
Related LinksCR0402-F, CR0402-FX-5361GLF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0402-FX-5361GLF Details Description
Related parts for CR0402-FX-5361GLF
CONN EDGECARD 44POS .156 EYELET datasheet.pdf
EJC LTC.100"SHD HD.100"VER 30GLD datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20SOIC datasheet.pdf
TACHOMETER LED 6 CHAR 115/230V datasheet.pdf
DKIL1 COMPENSATED CHOKE 15A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 400W datasheet.pdf