Bourns Inc. CR0402-FX-5600GLF
CR0402-FX-5600GLF picture photo
Mfg. Part Number
CR0402-FX-5600GLF
Brief Description
RES SMD 560 OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
CR0402-FX-5600GLF.pdf
Availability of CR0402-FX-5600GLF
QUANTITY
CR0402-FX-5600GLF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0402-FX-5600GLF
Internal Part NumberEIS-CR0402-FX-5600GLF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)560
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0402-FX-5600GLF
Related LinksCR0402-F, CR0402-FX-5600GLF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0402-FX-5600GLF Details Description
Related parts for CR0402-FX-5600GLF
CAP ALUM 33UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 14POS 5.08MM datasheet.pdf
CAP CER 3.9PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
LED RGB DIFFUSED 6SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 0.002 OHM 3W 2512 WIDE datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
BUT. BLACK/LENS TRANSPARENT datasheet.pdf
CONN SOCKET .100" 20POS datasheet.pdf
CAP CER 0.30PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf
OSC MEMS 3.6864MHZ CMOS SMD datasheet.pdf