Bourns Inc. CR0402-FX-5603GLF
CR0402-FX-5603GLF picture photo
Mfg. Part Number
CR0402-FX-5603GLF
Brief Description
RES SMD 560K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
CR0402-FX-5603GLF.pdf
Availability of CR0402-FX-5603GLF
QUANTITY
CR0402-FX-5603GLF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0402-FX-5603GLF
Internal Part NumberEIS-CR0402-FX-5603GLF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)560k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0402-FX-5603GLF
Related LinksCR0402-F, CR0402-FX-5603GLF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0402-FX-5603GLF Details Description
Related parts for CR0402-FX-5603GLF
RES SMD 301K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC DAC 120DB 192KHZ W/VC 28TSSOP datasheet.pdf
IC REG LDO 5.2V 0.2A TO92-3 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 24POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
RES 680 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC TEMP SENSOR VOLT MNTR 20QFN datasheet.pdf
TVS DIODE 342VWM 548VC DO15 datasheet.pdf
RES 182K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 305 TYPE A 15POS datasheet.pdf
RES SMD 200K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 212.5MHZ 6-CLCC datasheet.pdf