Bourns Inc. CR0402-FX-6041GLF
CR0402-FX-6041GLF picture photo
Mfg. Part Number
CR0402-FX-6041GLF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 6.04K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
CR0402-FX-6041GLF.pdf
Availability of CR0402-FX-6041GLF
QUANTITY
CR0402-FX-6041GLF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0402-FX-6041GLF
Internal Part NumberEIS-CR0402-FX-6041GLF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCR0402-LF Material Declaration
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCR0402
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.04k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0402-FX-6041GLF
Related LinksCR0402-F, CR0402-FX-6041GLF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0402-FX-6041GLF Details Description
Related parts for CR0402-FX-6041GLF
FUSE HLDR CART 600V 20A PNL MNT datasheet.pdf
RES SMD 113 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH LEVER SPDT 25A QC TERM datasheet.pdf
LED AMBER CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 68PF 16V NP0 0402 datasheet.pdf
IC FPGA 564 I/O 1152FBGA datasheet.pdf
RES 82.5 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf