Bourns Inc. CR0402-FX-6190GLF
CR0402-FX-6190GLF picture photo
Mfg. Part Number
CR0402-FX-6190GLF
Brief Description
RES SMD 619 OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
CR0402-FX-6190GLF.pdf
Availability of CR0402-FX-6190GLF
QUANTITY
CR0402-FX-6190GLF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0402-FX-6190GLF
Internal Part NumberEIS-CR0402-FX-6190GLF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)619
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0402-FX-6190GLF
Related LinksCR0402-F, CR0402-FX-6190GLF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0402-FX-6190GLF Details Description
Related parts for CR0402-FX-6190GLF
LED RED CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
POT 10K OHM 3W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 43POS SKT datasheet.pdf
VGA MONITOR CABLE datasheet.pdf
RES CHAS MNT 63.4 OHM 1% 30W datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
SWITCH STRGHTLEVER SPDT 5A datasheet.pdf
BRD BREAKOUT USB HS FT232H datasheet.pdf
DIODE ZENER 11V 5W SMBG datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 1A TO-2203L datasheet.pdf