Bourns Inc. CR0402-FX-6652GLF
CR0402-FX-6652GLF picture photo
Mfg. Part Number
CR0402-FX-6652GLF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 66.5K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
CR0402-FX-6652GLF.pdf
Availability of CR0402-FX-6652GLF
QUANTITY
CR0402-FX-6652GLF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0402-FX-6652GLF
Internal Part NumberEIS-CR0402-FX-6652GLF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCR0402-LF Material Declaration
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCR0402
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)66.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0402-FX-6652GLF
Related LinksCR0402-F, CR0402-FX-6652GLF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0402-FX-6652GLF Details Description
Related parts for CR0402-FX-6652GLF
IC VREF SHUNT 4.096V 8SOIC datasheet.pdf
MODULE SDRAM DDR2 2GB 240DIMM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 61.44MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
IC REG DL BCK/LINEAR 10LFCSP datasheet.pdf
IC CTLR HOT SWAP DUAL 16-SSOP datasheet.pdf
CONTROL LOG 8 IN 6 OUT 100-240V datasheet.pdf
RES 21.5K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 30 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
4UF 250V 9.53X20.63 85C AXI datasheet.pdf