Bourns Inc. CR0402-FX-6652GLF
CR0402-FX-6652GLF picture photo
Mfg. Part Number
CR0402-FX-6652GLF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 66.5K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
CR0402-FX-6652GLF.pdf
Availability of CR0402-FX-6652GLF
QUANTITY
CR0402-FX-6652GLF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0402-FX-6652GLF
Internal Part NumberEIS-CR0402-FX-6652GLF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCR0402-LF Material Declaration
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCR0402
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)66.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0402-FX-6652GLF
Related LinksCR0402-F, CR0402-FX-6652GLF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0402-FX-6652GLF Details Description
Related parts for CR0402-FX-6652GLF
5+2 PF R/A SIGNAL RCPT datasheet.pdf
FUSE 32A 700V HS FERRULE datasheet.pdf
CONN HOUSING 4POS .050 RED datasheet.pdf
RES 4.99K OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 390NH 420MA 590 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
55A CABLE/DUAL 10/ SM datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf