Bourns Inc. CR0402-FX-7150GLF
CR0402-FX-7150GLF picture photo
Mfg. Part Number
CR0402-FX-7150GLF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 715 OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
CR0402-FX-7150GLF.pdf
Availability of CR0402-FX-7150GLF
QUANTITY
CR0402-FX-7150GLF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0402-FX-7150GLF
Internal Part NumberEIS-CR0402-FX-7150GLF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCR0402-LF Material Declaration
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCR0402
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)715
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0402-FX-7150GLF
Related LinksCR0402-F, CR0402-FX-7150GLF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0402-FX-7150GLF Details Description
Related parts for CR0402-FX-7150GLF
CAP TANT 2.2UF 25V 10% 2413 datasheet.pdf
RES SMD 2.67K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE 4PST 5A 5V datasheet.pdf
CONN RCPT 52POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 100V 10% BX 1825 datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 20% 15V AXIAL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 32POS GOLD datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 15W DIN datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
CRYSTAL 27.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf