Bourns Inc. CR0402-FX-78R7GLF
CR0402-FX-78R7GLF picture photo
Mfg. Part Number
CR0402-FX-78R7GLF
Brief Description
RES SMD 78.7 OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
CR0402-FX-78R7GLF.pdf
Availability of CR0402-FX-78R7GLF
QUANTITY
CR0402-FX-78R7GLF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0402-FX-78R7GLF
Internal Part NumberEIS-CR0402-FX-78R7GLF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)78.7
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0402-FX-78R7GLF
Related LinksCR0402-F, CR0402-FX-78R7GLF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0402-FX-78R7GLF Details Description
Related parts for CR0402-FX-78R7GLF
IC REG BUCK 1.8V 1A SYNC 6SON datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 15POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
CONN EDGEBOARD SINGLE 6POS 5A datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
RES 90.9 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
EURO SPACER 096 POS datasheet.pdf
DC-DC 3W 2:1 INPUT DIP24 DUAL datasheet.pdf