Bourns Inc. CR0402-FX-8061GLF
CR0402-FX-8061GLF picture photo
Mfg. Part Number
CR0402-FX-8061GLF
Brief Description
RES SMD 8.06K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
CR0402-FX-8061GLF.pdf
Availability of CR0402-FX-8061GLF
QUANTITY
CR0402-FX-8061GLF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0402-FX-8061GLF
Internal Part NumberEIS-CR0402-FX-8061GLF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.06k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0402-FX-8061GLF
Related LinksCR0402-F, CR0402-FX-8061GLF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0402-FX-8061GLF Details Description
Related parts for CR0402-FX-8061GLF
VARISTOR 23V 500A DISC 10MM datasheet.pdf
FIXED IND 5.6NH 600MA 80 MOHM datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 15POS TIN PCB datasheet.pdf
IC DECODER/DEMUX DL 2-4L 16-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 665K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
OSC VCXO 141.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 4MM OVAL T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
TOOL ACC datasheet.pdf
CAP ALUM 47000UF 20% 5V FLATPACK datasheet.pdf
FPC/FFC SMT CONNECTOR 0.8 MM datasheet.pdf