Bourns Inc. CR0402-FX-8661GLF
CR0402-FX-8661GLF picture photo
Mfg. Part Number
CR0402-FX-8661GLF
Brief Description
RES SMD 8.66K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
CR0402-FX-8661GLF.pdf
Availability of CR0402-FX-8661GLF
QUANTITY
CR0402-FX-8661GLF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0402-FX-8661GLF
Internal Part NumberEIS-CR0402-FX-8661GLF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.66k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0402-FX-8661GLF
Related LinksCR0402-F, CR0402-FX-8661GLF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0402-FX-8661GLF Details Description
Related parts for CR0402-FX-8661GLF
CONN BNC JACK STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC COUNTER BINARY 8BIT 24SOIC datasheet.pdf
TRANS NPN 12V 2A SOT89-3 datasheet.pdf
IC REG LDO 15V 0.1A SOT23-3 datasheet.pdf
IC TRANSCEIVER RS485 8-DFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
ZACK STRIP 10-SECTION WHITE datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZE24 PG29 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 30A PUSH-RESET datasheet.pdf