Bourns Inc. CR0402-FX-8661GLF
CR0402-FX-8661GLF picture photo
Mfg. Part Number
CR0402-FX-8661GLF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 8.66K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
CR0402-FX-8661GLF.pdf
Availability of CR0402-FX-8661GLF
QUANTITY
CR0402-FX-8661GLF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0402-FX-8661GLF
Internal Part NumberEIS-CR0402-FX-8661GLF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCR0402
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.66k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0402-FX-8661GLF
Related LinksCR0402-F, CR0402-FX-8661GLF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0402-FX-8661GLF Details Description
Related parts for CR0402-FX-8661GLF
FEED-THRU TERM BLOCK 24-12AWG datasheet.pdf
CAP FILM 1000PF 5% 800VDC RADIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
TRANS NPN 65V 0.1A SOT323 datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS INLINE W/SCKT datasheet.pdf
RES 2.20 OHM 7W 2% RADIAL datasheet.pdf
Crystal 20.0000MHz 30ppm 16pF 40 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
HAN MALE NPT 1/2" TO PG 13.5 FEM datasheet.pdf
DSUB 25 F PCB R/A G30 TIN datasheet.pdf
UMAX-10/USOP-10/MSOP-10TODIP-10 datasheet.pdf
OSC MEMS 66.666MHZ CMOS SMD datasheet.pdf