Bourns Inc. CR0402-FX-9763GLF
CR0402-FX-9763GLF picture photo
Mfg. Part Number
CR0402-FX-9763GLF
Brief Description
RES SMD 976K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
CR0402-FX-9763GLF.pdf
Availability of CR0402-FX-9763GLF
QUANTITY
CR0402-FX-9763GLF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0402-FX-9763GLF
Internal Part NumberEIS-CR0402-FX-9763GLF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)976k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0402-FX-9763GLF
Related LinksCR0402-F, CR0402-FX-9763GLF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0402-FX-9763GLF Details Description
Related parts for CR0402-FX-9763GLF
IC MCU 8BIT 60KB OTP 100QFP datasheet.pdf
PATCHBAY 1 RACK JACK 56PIN CONN datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.3A 12V datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 100V X7R AXIAL datasheet.pdf
IC ADC 14B SRL/PAR 65MSPS 0XCEPT datasheet.pdf
IC LED Driver Linear 50mA 8-SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
DIP CABLE 16POS datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS WALL MNT PIN datasheet.pdf