Bourns Inc. CR0402-J/-5R1GLF
CR0402-J/-5R1GLF picture photo
Mfg. Part Number
CR0402-J/-5R1GLF
Brief Description
RES SMD 5.1 OHM 5% 1/16W 0402
Datasheet Download
CR0402-J/-5R1GLF.pdf
Availability of CR0402-J/-5R1GLF
QUANTITY
CR0402-J/-5R1GLF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0402-J/-5R1GLF
Internal Part NumberEIS-CR0402-J/-5R1GLF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.1
Tolerance±5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient-250/ +500ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0402-J/-5R1GLF
Related LinksCR0402-J, CR0402-J/-5R1GLF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0402-J/-5R1GLF Details Description
Related parts for CR0402-J/-5R1GLF
CORD MINIGRABER PATCH 18" VIOLET datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 50V 10% RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 25W datasheet.pdf
ADAPTER PLATE datasheet.pdf
CAP TANT 1000UF 20% 15V AXIAL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 8A TO220AC datasheet.pdf
LSF-SMT 7.50/04/135 3.5 BK datasheet.pdf
RES SMD 68K OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN HDR 21POS 0.100 T/H datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 8POS SKT datasheet.pdf