Bourns Inc. CR0402-J/-5R6GLF
CR0402-J/-5R6GLF picture photo
Mfg. Part Number
CR0402-J/-5R6GLF
Brief Description
RES SMD 5.6 OHM 5% 1/16W 0402
Datasheet Download
CR0402-J/-5R6GLF.pdf
Availability of CR0402-J/-5R6GLF
QUANTITY
CR0402-J/-5R6GLF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0402-J/-5R6GLF
Internal Part NumberEIS-CR0402-J/-5R6GLF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.6
Tolerance±5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient-250/ +500ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0402-J/-5R6GLF
Related LinksCR0402-J, CR0402-J/-5R6GLF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0402-J/-5R6GLF Details Description
Related parts for CR0402-J/-5R6GLF
CONN RECEPT 68 POS VERT .050 PCB datasheet.pdf
CONN FFC RCPT HSG 20POS 2.54MM datasheet.pdf
RES SMD 619K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC ADC 12BIT+SAR 2CHAN 14-TSSOP datasheet.pdf
CONN CARD EDGE 22POS .156 GREEN datasheet.pdf
IC CLK MLTPLR ZDB 1:8 16SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 6POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CONN HEADER BP 300POS 10COL VERT datasheet.pdf
SURFACE CONDITION DISC TR 1-1/2" datasheet.pdf
CONN SSL PLUG CONTACT 1POS SLDR datasheet.pdf
4P 4C 2W VERT XCHD HDR datasheet.pdf