Bourns Inc. CR0402-J/-6R2GLF
CR0402-J/-6R2GLF picture photo
Mfg. Part Number
CR0402-J/-6R2GLF
Brief Description
RES SMD 6.2 OHM 5% 1/16W 0402
Datasheet Download
CR0402-J/-6R2GLF.pdf
Availability of CR0402-J/-6R2GLF
QUANTITY
CR0402-J/-6R2GLF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0402-J/-6R2GLF
Internal Part NumberEIS-CR0402-J/-6R2GLF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.2
Tolerance±5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient-250/ +500ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0402-J/-6R2GLF
Related LinksCR0402-J, CR0402-J/-6R2GLF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0402-J/-6R2GLF Details Description
Related parts for CR0402-J/-6R2GLF
IC OPAMP GP 3.5MHZ 8SO datasheet.pdf
RES SMD 33 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 2.25MHZ RRO 8TSSOP datasheet.pdf
PC TEST POINT TIN SMD datasheet.pdf
RES 1.18K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 400W datasheet.pdf
RES 100K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.9V 5W SMBJ datasheet.pdf
RES SMD 499 OHM 0.01% 1/5W 0805 datasheet.pdf