Bourns Inc. CR0402-J/-8R2GLF
CR0402-J/-8R2GLF picture photo
Mfg. Part Number
CR0402-J/-8R2GLF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 8.2 OHM 5% 1/16W 0402
Datasheet Download
CR0402-J/-8R2GLF.pdf
Availability of CR0402-J/-8R2GLF
QUANTITY
CR0402-J/-8R2GLF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0402-J/-8R2GLF
Internal Part NumberEIS-CR0402-J/-8R2GLF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCR0402
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.2
Tolerance±5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient-250/ +500ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0402-J/-8R2GLF
Related LinksCR0402-J, CR0402-J/-8R2GLF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0402-J/-8R2GLF Details Description
Related parts for CR0402-J/-8R2GLF
IC TXRX LEVEL SHIFT 3ST 48-TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 28POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 8200PF 100V X7R 1812 datasheet.pdf
IC ACCELEROMETER 3AXIS 2G 14-LGA datasheet.pdf
RES SMD 41.2K OHM 1% 1/8W 0402 datasheet.pdf
CONN PLUG 3 POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 2500PF 1KV Z5U RADIAL datasheet.pdf
POT 50K OHM 1/20W CARBON LINEAR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .125" datasheet.pdf