Bourns Inc. CR0402-JW-100GLF
CR0402-JW-100GLF picture photo
Mfg. Part Number
CR0402-JW-100GLF
Brief Description
RES SMD 10 OHM 5% 1/16W 0402
Datasheet Download
CR0402-JW-100GLF.pdf
Availability of CR0402-JW-100GLF
QUANTITY
CR0402-JW-100GLF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0402-JW-100GLF
Internal Part NumberEIS-CR0402-JW-100GLF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10
Tolerance±5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0402-JW-100GLF
Related LinksCR0402-J, CR0402-JW-100GLF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0402-JW-100GLF Details Description
Related parts for CR0402-JW-100GLF
VARISTOR 243V 6KA DISC 14MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC GATE OR/NOR DUAL 4-5 16SOEIAJ datasheet.pdf
LCD MOD CHAR 1X40 Y/G TRANSFL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.625" (15.88mm) datasheet.pdf
IC OPAMP GP 11MHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Panel Mount Crimp datasheet.pdf
VARISTOR 354V 6.5KA DISC 20MM datasheet.pdf
SWITCH PIN PLUNGER SPDT 5A datasheet.pdf
RES SMD 3.16K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
RES 99K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf